Kuidas valida diivanit?

Pehme mööbli ostmine on üks olulisemaid sisustuse investeeringuid, mille oma koju teete. Elutoas on diivan ja tugitoolid mööbliesemed, kus puhkame, loeme, sööme ja joome, lõbustame peret ja sõpru, vaatame televiisorit ja isegi magame. Seega ilmselt on mõistlik võtta aega ning teha kaalutletud otsus selliste aastaid kestvate kaupade ostmiseks.

Diivani suurus ja mõõdud

Kuna diivan on kõige suurem pehme mööbli element, mõelge kõigepealt diivani suurusele. Kui teil on suurem elutuba, peate täpselt otsustama kui suure osa elutoast soovite diivanile jätta. Kas soovite lisada tugitoole või muid istumiskohti? Kas soovite kasutada diivanilauda? Kui jah, sobib näiteks paremini saledate vormidega lihtne diivan, mis jätab ruumi tugitoolidele ja teistele istumiskohtadele. Nagu näiteks üks populaarsemaid diivaneid, 3-kohaline diivan Toledo.

Ruumi kasutamise mõttes on tihti väga praktiline valik nurgadiivan, sest sellega saate ka toanurga ära kasutada istumis- või lamamiskohana. Viimastel aastatel ongi kõige populaarsemad pehme mööbli esemed just nurgadiivanid.

Kui aga teil veel ühtegi istumiskohta veel olemas ei ole, kuid soovite elutuppa paigutada mitu istumiskohta, tasub kaaluda terve diivanikomplekti ostmist. Sellel on mitu põhjust:

 • Korraga terve komplekti ostmine on kindlasti kallim kui ühekaupa diivanite ja tugitoolide ostmine, kuid samast sarjast pehme mööbel sobib omavahel väga hästi kokku ja jätab teie elutoast ülihea mulje.
 • Pehme mööbli komplektides olevaid erinevaid diivaneid ja/või tugitoole saab osta ka reeglina eraldi, kuid kuna reeglina saab pehmele mööblile valida ise kattekanga või -naha, siis on mõistlik sama kattematerjaliga diivanid korraga ära tellida, kuna hiljem tellides võib juhtuda et sobiv kattematerjal on tootja valikust välja läinud, ning ei saagi tellida enam lisaesemeid sama naha- või mööbliriidega.

Võib-olla on teie unistuste pehme mööbel tõeliselt ilus ja vaatamisväärne, kuid peate olema ka praktiline. Hea uudis on see, et kuna diivanite valikuid on väga palju, pole kunagi varem olnud nii lihtne leida pehmet mööblit, mis teile ja teie ruumile ideaalselt sobib.

Mõõda ruum

Väga ebameeldiv on, kui ostate mööbli, mis teie koju ei sobi ja peate hakkama seda tagastama või ümber vahetama. Nii et enne, kui midagi valima hakkate, võtke mõõdud. Võtke mõõdulint ja veenduge, et olete oma ruumi sobiva diivani maksimaalsetes mõõtudes kindel.

Oluline on kindlaks teha nii diivani maksimaalne laius kui diivani sügavus. Arvestada tuleb ka diivani kõrgusega, eriti kui teie toas on radiaatorid või riiulid.

Üks võimalus diivani visuaalseks ettekujutamiseks ruumis, on maalriteibiga märkida diivani piirid põrandale või ajalehtedest välja lõigata diivani kuju ja asetada see toas põrandale. See võimaldab kontrollida, kas teil on piisavalt ruumi diivani ümber mugavalt ringi liikumiseks ja kas olete jätnud piisavalt ruumi riiulite, radiaatorite- ja muude mööbliesemete jaoks, samuti kappide, uste ja akende avamiseks.

Oluline on ka planeerida kas ja millist diivanilauda soovite osta ja kuhu selle paigutada.

Lõpuks kontrollige nende uste ja treppide mõõtmeid, mida diivan peab sissetoomisel läbima – teie kriimustusteta seinad tänavad teid.

Kui juurdepääs on piiratud, uurige kas teile meeldiv diivan tuuakse kohale ühes tükis või detailidena. Detailidena kohale toodav diivan mahub suurema tõenäosusega ustest sisse ja kitsastest kohtadest läbi. Suur osa diivanitest tuuaksegi kohale suuremate või väiksemate tükkidena, kuid on ka diivaneid, mida saab vaid ühes tükis transportida.

Kas diivan või diivanvoodi?

Ühetoalise korteri puhul ei ole tavaliselt küsimust, kas osta lihtsalt diivani asemel diivanvoodi või nurgadiivani asemel nurgadiivanvoodi. Sest ühetoalises korteris on tihti vältimatu, et diivanit tuleb igal ööl ka magamiseks kasutada. Küsimus on ainult selles, et milline lahtikäiv diivan valida. Tihti on oluliseks sobiva diivanvoodi tunnuseks ka pesukasti olemasolu, kuna päeva ajaks on diivanilt vaja eemaldada voodiriided ning need kuskile silma alt ära panna.

Kui teie kodu pole ühetoalises korteris ja elutuba ei pea tingimata magamisruumina kasutama, tasub siiski mõelda diivanvoodi või nurgadiivanvoodi ostmisele tavalise diivani või nurgadiivani asemel. Sest üks või mitu lisa magamisaset ei tee reeglina kellelegi paha ning tore on, kui saate oma sõpradele või teistele külalistele pakkuda enda juures öömaja. Kui juba on käsil pehme mööbli ostmine, siis miks mitte investeerida diivanisse veidi rohkem ning saada enda koju lisa magamiskohad? Kui plaanite diivanvoodit kasutada vaid aeg-ajalt külaliste majutamiseks, on sobivate diivanvoodite ja nurgadiivanvoodite valik suurem, sest võimalik on valida ka diivanite seast, mille magamisase ei ole mõeldud igapäevaseks kasutamiseks.

Pehme mõõbli materjalid

 • Vedrustus. Diivanite ja tugitoolide istme ja seljatoe all ei kasutata tihti üldse vedrusid vaid ainult porolooni või muid pehmendusmaterjale. Parem on valida diivan kus siiski on vedrud kasutusel. See muudab diivani mugavamaks kuid ka kallimaks. Vedrudena kasutatakse kas sik-sak vedrustust või taskustatud vedrusid.
 • Polsterdus. Diivanites ja tugitoolides kasutatakse pehmendusena sulgesid, vatiini ja porolooni. Kasutatakse ka lisaks erinevaid kiudusid. Suled on pehmed, kuid vajavad aeg-ajalt üles kloppimist, sest kaotavad aja jooksul oma vormi. Poroloon ja vatiin hoiavad hästi vormi ja on vetruvamad. Istumise alal on hea, kui on pigem kasutusel poroloon ning seljatoes on kombineeritud suled või muu pehmendav materjal porolooniga.
 • Kas nahk või mööbliriie? Peamine kattematerjali valiku otsus on, kas nahk või kangas? Mõlemal materjalil on oma eelised. Kasutusel on ka kunstnahk, mis võib olla kaasajal väga kvaliteetne ja mida on keeruline päris nahast eristada.
  • Nahk on tugevam ja pikema elueaga.
  • Nahka on lihtsam puhastada, kuna mustus ei imbu materjali kiudude vahele. Kui teil on väikesed lapsed või koduloomad, siis soovitaks tõsiselt kaaluda just naha kasutamist diivani või tugitooli kattematerjalina.
  • Tekstiil on paljude jaoks mõnusam ihuga kokku puutudes.
  • Tekstiili värvide- ja mustrivalik on oluliselt suurem, kui nahka kasutades, seega saate palju vabamad käed oma kodu kujundamisel.

  Otsus, kas tellida tekstiiliga- või nahaga kaetud pehme mööbel sõltub niisiis teie maitseelistusest, elustiilist, eelarvest ja ka konkreetsest tootest, mida soovite osta, sest kõiki tooteid ei valmistata kõigi erinevate kattematerjalidega.

  Kui soovite osta diivani või tugitooli, millele saab valida ise kattematerjali paljude erinevate variantide seast ning kahtlete oma valikutes, soovitame tellida kattematerjali näidised koju, kuna arvuti ekraanil pole pilt täiesti identne päris tootega.

 • Jalgade materjal. Pehmet mööblit valmistatakse erinevast materjalist jalgadega. Kasutatakse nii metalli, puitu kui plastikut. Materjali valik pole eriti tähtis kuna kõik pehme mööbli jalad kannatavad koormust ning täidavad oma funktsiooni hästi. Kui on tegu diivanvoodiga siis tihtipeale polegi jalgu üldse näha. Peamiselt on küsimus maitseeelistuste ja selles kas diivani jalad sobivad kokku ruumi põranda- ja muude sisustuselementidega.
 • Jalgade kõrgus. Diivani alt koristamine on tavaliselt üsna ebameeldiv tegevus – diivan on raske ja seda peab oma kohalt liigutama, et kätte saada sinna kogunenud mustus. Seda probleemi lahendab väga hästi robottolmuimeja, kuid seda tingimusel, et robottolmuimeja pääseb pehme mööbli alla liikuma. See tähendab, et kui kasutate robottolmuimejat või teil on plaanis robottolmuimeja ostmine, siis on soovitatav sellele mõelda, et diivani või tugitooli jalad oleks piisavalt kõrged, et tolmuimeja mahuks seal liikuma. Robottolmuimejad on erineva kõrgusega. Madalamad tolmuimejad on u. 10 cm kõrgused. Kuid on ka kõrgemaid ja madalamaid tolmuimejaid. Täpse kõrguse saate teada kas oma tolmuimeja kõrgust mõõtes või poes erinevate robottolmuimejate mõõte vaadates ja tehes kindlaks et kui tulevikus ostate robottolmuimeja, leiate sellise mis mahub teie mööbli alla.

-10% sooduskood: PERE (v.a. SLEEPWELL tooted)